E-Posta Bültenimiz Yayınlarımızla ilgili gelişmeleri takip etmek için lütfen E-Posta Bültenimize üye olunuz.
Klavuz Kitaplar / Tekrar Basımlar /
Çevirmen Çağdaş Hukukçular Derneği
Resimleyen Sait Munzur
ISBN 978-975-6790-95-3
Sayfa Sayısı 128
Boyut 13 x 19,5
Baskı 2. BASKI - Tükendi
Fiyatı 12 TL
PDF PDF Önizleme
OLAĞAN ŞÜPHELİLER: Yakalanma sırası size geldiğinde
OLAĞAN ŞÜPHELİLER: Yakalanma sırası size geldiğinde
Kolektif

Tapu Dairesinde, Nüfus Dairesinde ve evlendirme memuru önünde devlete değeriz. Devlet varlığımızı tanır, bizimle ilişkilenir. Karakolda, savcılıkta ve mahkemede de devlet bize “değer”. Varlığını hissettirir ve kendisini tanımamızı ister.
 
Gözlerimize kurucu, yapıcı, onarıcı gibi görünen devlet teorik bir konuşmanın konusudur. Belki biraz siyasetin veya felsefenin...
 
Gözümüze “gaz sıkan” devlet ise bu kitabın konusu.
 
Bir gün herhangi bir davranışımızın, sözümüzün, ihmalimizin yahut isteğimizin suç kabul edildiğini düşünelim. Gerçekten yaptığımız yahut sadece yaptığımız söylenen herhangi bir şeyle suçlanmaktan söz ediyoruz.
 
Bizi yakalayan, arayan, dinleyen, ifadelerimizi alan, kolumuzdan tutup nezarete veya hapishaneye götürmeyi düşünen devletle ilk kez karşılaştığımızda, bu organizasyonun büyüklüğü ve uzmanlığı karşısında irkiliriz.
 
Üniformalı, sivil, cüppeli yüzlerce uzman, araçlar, binalar sanki hep bizi bekler gibi bir ânda karşımıza dikilir. Rızamız olmadan evimize, iş yerimize girildiğini, özel yaşamımızın incelendiğini, bir şeyler yapmaya veya yapmamaya zorlandığımızı fark ederiz.
 
İtirazlarımız hep aynı sözle karşılanır: “Hukuk böyle emrediyor!”
 
Peki, hukuk bizi suçlayanlara da sınırlar koymamış mıdır?

Evimize girenlere, telefonlarımızı dinleyenlere, üstümüzü arayanlara, bilgisayarlarımızı kopyalayanlara... “sınırlar koyulmamış mıdır?”
 
İşte bu kitap Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi üyesi ceza avukatlarının yasalar ve uygulamalar konusundaki deneyimlerinden size yönelmiş bir tavsiyeler kitabıdır.
 
Sadece bilgi sahibi olmak için değil, bir tutum oluşturmanız ve yahut mevcut kaygılarınızı öz güvenli bir tutumla değiştirmeniz için...
 
“O'lağan bir şüpheli” ve aynı anlama gelmek üzere bu aralar bu ülkede yaşayan bir insan olarak işinize yarayacağını umuyoruz.


Anasayfa | Hakkımızda | Yazarlar | Haberler | Galeri | İletişim |
Epos Yayınları Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Site Kullanım Şartları | Gizlilik | Hizmet Sözleşmesi | Garanti Şartları