E-Posta Bültenimiz Yayınlarımızla ilgili gelişmeleri takip etmek için lütfen E-Posta Bültenimize üye olunuz.
İnceleme - Araştırma / Sendika /
Çevirmen Fikret Sazak
ISBN 978-975-6790-55-7
Sayfa Sayısı 224
Boyut 13 x 19,5
Baskı 1. BASKI
Fiyatı 22 TL
SENDİKAL KRİZ YAKLAŞIMLARI
SENDİKAL KRİZ YAKLAŞIMLARI
Aziz Çelik, Murat Özveri, Özgür Müftüoğlu, Yıldırım Koç, Yüksel Akkaya, Mehmet Beşeli, Metin Özuğurlu, Fikret Sazak

TÜRK–İŞ, DİSK, TÜRKİYE KAMU–SEN, KESK
Petrol–İş, Türkiye Maden–İş, SES, Türk Ulaşım–Sen, Birleşik Metal–İş,
Devrimci Sağlık–İş, Mülkiyeliler Birliği
Aziz Çelik, Mehmet Beşeli, Metin Özuğurlu, Murat Özveri, Özgür Müftüoğlu, Yıldırım Koç, Yüksel Akkaya
 
“Sendikal Arayışlar” sempozyumunda sunulan tebliğlerin derlendiği bu kitapta, sendikal alan ve hareketin farklı problemlerini ve bakışlarını konu alan 18 “makale” bir araya getirildi.
 
Krizden nasıl çıkmalı?
 
Hak eylemleri/fiilî durum/fiilî grevlerle mi, küreselleşmeye her alanda karşı durarak mı, toplumsalı esas alan yeni bir sendikal hareketle mi, işçi sınıfının ve sendikal hareketin ulusalı temel alan anti-emperyalist mücadelesiyle mi, uluslararası malî sermayeye karşı mücadeleyi temel kabul ederek mi, yeni-enternasyonalist bir mücadele tarzıyla mı, bir üst–federasyonla mı yoksa konjonktüre/verili duruma/âna uygun antagonistik modellerle mi?
 
Emek Platformu'nu oluşturan emek bileşenlerinin önemli bir kısmının makalelerinin toplandığı bu kitapta öne sürülen tezler, farklı noktalardan/farklı sonuçlara doğru olsa dahi ortaya çıkan ortak duyu, sendikal kriz tespiti “çerçevesinde” birleşmiştir.
 
Dolayısıyla “fiilen mevcut durum”, sendikalar ve sendikal hareket tarafından adlandırılmayan/adlandırılmaya direnen bir durumla karşı karşıya değildir. Sendika temsilcileri, sendikal krizin çözümlenmesi ve dolayısıyla krizi aşmaya ilişkin yollar konusunda farklı yaklaşımlar ortaya koysalar da, bir ortak duyu bağlamında (muhtemelen ilk kez olarak) “Sendikal Kriz” adlandırmasında buluşmuşlardır.
 
Şâyet yerel ve küresel anlamda yaşadığımız konjonktür önemliyse (ki birçok açıdan ziyadesiyle önemli görünüyor), bu kitabın, içinde bulunduğumuz dönemin sendikal hareketini ve özelliklerini araştırmak isteyen sendikal aktivistlere, araştırmacılara önemli bir kaynak oluşturacağını düşünüyoruz.
 
Dolayısıyla Türkiye'deki “temel sendikacılık anlayışlarını” ya da “temel gelenekleri” bir araya getiren bu kitaptaki makaleler; Türkiye'de sendikal harekete dair tahlilleri, reddedişleri ve çözüm önerilerini ya da sendikal hareketin yeniden düzenlenmesi ve krizden çıkışı için öne sürülen tezlerin savunulması/tartışılması çabasını üstleniyor.


Anasayfa | Hakkımızda | Yazarlar | Haberler | Galeri | İletişim |
Epos Yayınları Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Site Kullanım Şartları | Gizlilik | Hizmet Sözleşmesi | Garanti Şartları