E-Posta Bültenimiz Yayınlarımızla ilgili gelişmeleri takip etmek için lütfen E-Posta Bültenimize üye olunuz.
Tozlu Kitaplar / Edebiyat /
Çevirmen Anahid Hazaryan
ISBN 978-975-6790-11-3
Sayfa Sayısı 432
Boyut 13 x 19,5
Baskı 1. BASKI - Tükendi - Liste Dışı
Fiyatı 30 TL
PDF PDF Önizleme
HER ŞEY NASIL BAŞLADI: Hapishane Yazıları
How It All Began: The Prison Novel
Nikolay Buharin

Kasvetli 20. yüzyıl, politikanın mahkûm ettiği kişiler tarafından kaleme alınmış sayısız edebiyat eseriyle dolu olsa da bu romanın öyküsü benzersiz bir nitelik taşıyor.
 
Ekim Devrimi'nin teorisyenlerinden Buharin'in ve Sovyet devriminin öyküsünü anlatmak üzere tasarlanan bu kitabın ve yazarının trajik yazgısı karşısında sarsılmamız gerekir, ancak bunların Sovyet deneyiminin ürünleri olduğunu göz önüne aldığımızda çoğumuz bu tür duyarlılıklardan uzak bir yaklaşım sergileyebiliriz. Ancak, Her Şey Nasıl Başladı'nın öyküsü, coğrafyasından ve politikasından ayrı tamamen bir roman olarak düşünülmelidir.
 
Her Şey Nasıl Başladı, 20. yüzyılın tüm zor yılları boyunca korunabilmiş çarpıcı bir edebiyat eseri. Bu kitap, çağdaş politika ve teorinin derinliklerine dalmış olan birisinden beklenmeyecek ustalıkla ortaya konulmuş bir edebiyat eseri: Her Şey Nasıl Başladı, Buharin tarafından çocukluğuyla ve devrimle ilgili bir roman olarak tasarlanmıştı. Ancak cezaevindeki tüm notları yarım yüzyıldan fazla bir süre gizli devlet arşivlerinde saklı kaldı.
 
Her Şey Nasıl Başladı'nın yazarı Nikolay İvanoviç Buharin'in yazgısı her şeye rağmen daha özel bir nitelik taşıyor. Kendisiyle zaman zaman sürtüşen ancak aslında baba-oğul ilişkisine sahip olan Lenin onu “devrimin altın çocuğu”, “tüm Parti'nin gözdesi” ve “en büyük teorisyeni” olarak çağırırdı. Ancak Buharin, kurucuları arasında yer aldığı, anayasasını hazırladığı Sovyetler Birliği mahkemelerinin verdiği idam kararı gereğince kurşuna dizilerek idam edildi.
 
Bolşevikler iktidara geldiklerinde ancak 29 yaşlarında olan Buharin, 1917 ila 1921 arasındaki devrim ve iç savaş yılları arasında yeni Sovyet devletini oluşturan Komünist Parti liderliğinin en genç, gerçekten en popüler ve belki de en ilginç entelektüel üyesiydi.
 
Ve kendi deyimiyle 'resim sanatına âşık olan bu çocuk', politika ile sanat arasında seçim yapmak zorunda olduğunu söyleyen bir devrimci oldu.
 
Bu roman Kolya'nın yani Buharin'in yaşamını anlatıyor.
 
"(Cezaevindeki el yazmalarının) çoğunu geceleyin, harfleri tek tek yüreğimden kopararak kaleme aldım. Bu yazıların kaybolmaması için size tüm gücümle yalvarıyorum... Çalışmalarımın yok olup gitmesine izin vermeyin. Tekrarlıyor ve vurguluyorum: Bunlar hiçbir şekilde kişisel yazgımla ilintili değil. Lütfen, lütfen izin verin, bırakın kalsın!.. Sizden bana değil, ama çalışmama acımanızı rica ediyorum!"
 
– BUHARİN'İN STALİN'E 1937 YILINDA CEZAEVİNDEN YAZDIĞI MEKTUP –


Anasayfa | Hakkımızda | Yazarlar | Haberler | Galeri | İletişim |
Epos Yayınları Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Site Kullanım Şartları | Gizlilik | Hizmet Sözleşmesi | Garanti Şartları