E-Posta Bültenimiz Yayınlarımızla ilgili gelişmeleri takip etmek için lütfen E-Posta Bültenimize üye olunuz.
Yazar
Paul Valery


Paul Valéry; (1871-1945) –asıl adı Ambroise Paul Toussaint– Fransız deneme yazarı, şair-filozof, dramaturg, çizer, ... Devamını Oku üyesi, Légion d’honneur, commandeur (1931) ödülüroman","serif";color:black"=""> sahibi.

1894 yılında başlayıpölünceye kadar her gün kültür, politika, şiir, edebiyat, sanat, dil, din, felsefe ve benzeri pek çok konudaki düşüncelerini düzyazı, şiir, karakalem çalışmaları ve suluboya resimleri aracılığıyla not etmiştir. Notları 30.000 sayfalık 261 defterden oluşmaktadır. Defterler olarak anılan Notları hem kendi kişiliğinin hem de yaşadığı dönemin aynasıdır. Aynı zamanda href="https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Post_modern_d%C3%B6nem&action=edit&redlink=1" title="Post modern dönem (sayfa mevcut değil)">post modern dönem insanının bilinç analizi diye de nitelendirilmektedir.

style="font-size:9.5pt;font-family:" times="" new="" roman","serif";color:black;="" mso-bidi-font-weight:bold;mso-bidi-font-style:italic"="">Paul Valéry ilköğrenimini doğduğu kentteki Dominiken okulunda, orta öğrenimini ise Montpellier Lisesi’nde tamamlar. Denize olan sevgisi nedeni ile çocukluk hayallerini süsleyen Denizcilik Yüksek Okuluna gitmekten vazgeçip 1889 yılında Hukuk Fakültesine kaydını yaptırır. Şiir yazmaya bu yıllarda başlar. Müziğe, matematiğe tutkulu, şiire sevdalı Valéry’nin – dönemin modası olan sembolist akımının etkisindeki– ilk şiirleri Marsilya Deniz Dergisi’nde yayımlanır.

1894 yılında yayınladığı Leonardo da Vinci Yöntemine Giriş roman","serif";mso-fareast-font-family:="" "times="" roman";color:black;mso-fareast-language:tr"="">adlı kitabında bu hayranlığını dile getirir.

1920 de Deniz Mezarlığıcolor:black;mso-bidi-font-weight:bold"="">’nı ve 1922 de Mallarmé’den esinlenerek Sihirler’i yazar.


1935’te Lizbon Bilimler Akademisi’nin üyesi olur. II. Dünya Savaşı sonrasında ise
Devlet Şairi unvanını alır. 1920-1930 yılların konferanslar, seyahatler, bildiriler ve ödüllerle dopludur.

style="margin-bottom:0cm;margin-bottom:.0001pt;text-align: justify;line-height:10.0pt;mso-pagination:none;tab-stops:14.0cm 460.7pt">Fransız Pen Kulübü Başkanlığına getirilir (1924-1944).

1925’te ise Fransız Akademisi’ne seçilir. 1932 yılında, Devlet Müzeleri yönetim kurulu üyesi olur; 1933 yılında Nice AkdenizÜniversitesi Yönetim Kurulu üyeliğine atanır. 1936 yılında, Evrensel Sergiler Kültürel İşbirliği Komitesi başkanlığına getirilir. 1937 yılında, Collège de France’da poetika kürsüsü verilir.

1941 yılında, Bergson’un cenaze töreninde Akademi üyesi sıfatı ile yaptığı övgü dolu konuşması nedeni ile görevinden alınmakla kalmayıp Nice Üniversitesi’ndeki yerini de kaybeder.

Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Kitapları
Monsieur TesteAnasayfa | Hakkımızda | Yazarlar | Haberler | Galeri | İletişim |
Epos Yayınları Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Site Kullanım Şartları | Gizlilik | Hizmet Sözleşmesi | Garanti Şartları